Yatak örtüsü seçimini doğru yapmak için 7 tüyo

yatak-ortusu

Yatak odasının dekorasyonunu tamamlayan ve odaya girer girmez dikkat çeken detaylardan biri yatağın üzerine serilen yatak örtüsüdür. Yatak örtüsü seçiminde doğru renk ve desenlere yönelmek yatak odasının dekorasyonunu daha şık ve daha ferah gösterebilir. Oldukça fazla alternatifi bulunan örtülerin seçiminde aceleci davranmamakta, yatak odasının dekorasyonuna uyum sağlayacak örtüler seçebilmek için bazı detaylara önem vermekte fayda var.

1bf16451af3e0cb7c72a091ab024bcb1

Yatak odanıza daha hoş ve çekici bir hava vermek için yatak örtüsünü nasıl seçmeli, nelere dikkat edilmeli? İşte, yatak örtünüzü seçerken işinize yarayabilecek tüyolar.

  1. Yatak örtüsü seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli detay yatak örtüsünün yatak odasının dekorasyonuna uyumluluğudur. Sade bir yatak odası dekorasyonu yapıldıysa yatak örtüsünün de aynı şekilde sade olması ve gösterişsiz modeller seçilmesi daha uygundur. Klasik tarzda seçilmiş bir yatak odasında aşırıya kaçmamak kaydıyla işlemeli, taşlı modeller kullanılabilir.
  2. Yatak örtüsünün güzel görünmesi için örtünün etek kısımlarının yatağa serildiğinde yere kadar sarkması gerekir bu nedenle seçilen yatak örtüsü yatağın ölçülerine uygun olmalıdır.
  3. Yatak odanızda yatak örtünüz ile perdenizi aynı tarz desende veya aynı renk tonunda kullanarak odada daha hoş bir dekorasyon uyumu sağlayabilirsiniz.
  4. Yatak odanızda beyaz ya da bej renk ağırlıklı kullanıldıysa beyaza ve beje uyumlu daha hareketli renk tonlarında yatak örtüsü seçebilirsiniz. Yatak örtünüzün rengini perdenin rengiyle ya da odada kullanılan diğer aksesuarlar ile aynı tonlarda seçerek açık renk odanızı renklendirebilirsiniz. Örneğin mavi, turkuaz, lacivert, yeşil, kırmızı gibi tonlar beyaz ve bej ile oldukça hoş bir uyum oluşturur.
  5. Yatak odanızın mobilyası koyu kahverengi ya da siyah gibi koyu renk tonlarındaysa yatak örtüsü seçerken açık renkler tercih etmelisiniz. Yatak örtüsünü de koyu seçmek odanın karanlık ve basık görünmesine sebep olabilir. Yatak örtüsünün çok fazla desenli olmamasına da ayrıca dikkat etmek gerekir çünkü sade modeller koyu renk mobilyalarda daha şık durur.
  6. Görüntüsünün yanı sıra yatak örtüsünün kolay temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir. Yatak örtüsü alırken nasıl yıkayacağının ve temizleneceğinin de düşünülmesinde fayda var. Uzun yıllar kullanmak istiyorsanız yatak örtünüzü temizlenirken çabuk yıpranmayacak tarzda seçmelisiniz.
  7. Her ne kadar saten örtüler daha hoş görünse de çok çabuk kayabildiği için kullanımda zorluk yaratabilir. Daha pamuklu bir örtü tercih etmek örtünün daha kolay düzeltilmesinde ve daha uzun süreli düzenli durmasında etkili olur.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA