Yatak odası duvarlarını renklendirmenin 10 yolu

Yatak odasını dekore ederken, yatak odasına renk ve sıcaklık katmanın en pratik yollarından biri, odada duvar kağıdı kullanmaktır. yatak-odası-12

Çok fazla değil, birkaç yüz yıl öncesine dayanmaktadır duvar kağıdının geçmişi. Her dönem de ve her zaman gündeme gelmeyi başaran dekorasyon öğelerinden biridir duvar kağıdı. Özellikle günümüzde kolay uygulanabilir olması ve neme dayanıklı, kir tutmayan, nefes alabilen yapıda uzun ömürlü ürünler sayesinde, rengarenk duvar kağıtlarıyla yatak odanızda kendinize özgü bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Yatak odası duvarlarını renklendirmenin 10 yolu:

1-Yatak odasında duvar kağıdı kullanımı en çok yatak başlığının bulunduğu duvarda tercih edilmektedir. Yatak odasında merkezi olarak yatak olduğu göz önüne alınırsa, odak noktası olarak bu kısmın seçilmesi daha uygun olur.

2- Yatak odası duvarları renkli olabilir ama fazla enerjik olmaması daha uygun olur. Çünkü uyku için seçilmiş ve hazırlanmış bir odadır. Fazla enerjik olması odanın dinlendirici özelliğini kaybetmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak yatak odasının tümü duvarları değil sadece bir duvarı dikkat çekici bir duvar kağıdı ile döşenebilir. Tabi ki bu şekilde illa ki tek duvar diye kendinizi sınırlandırmak zorunda değilsiniz. Size göre tarzınıza ve kafanızdaki dekorasyona göre odada duvar kağıdına daha uygun bir köşe varsa bu kısmı da duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz.

yatak-odası-1

3- Unutulmamalı ki yatak odası duvar renkleri tüm yatak odası dekorasyonu üzerinde etkilidir. Çünkü seçilecek eşyaların, aksesuarların, nevresim takımların tamamı yatak odası duvar rengi ile uyumlu olmak zorundadır. Örneğin kırmızı duvara sahip bir yatak odası varsa nevresim ve aksesuarları da kırmızı seçmeniz odayı kasvetli yapacaktır.

4- Duvarlarda dinlendirici nötr renklerin ağırlıklı olması her zaman avantaj sağlar. Bu renge bağlı olarak yatak odası aksesuarları ve yatak örtüsü, perde seçimi yapılabilir.

5-Sade renkler her zaman yatak odası dinginliğini arttırır. Eğer dingin ve sakin yatak odalarından hoşlanıyorsanız bej, krem, gri, toz mavi, pastel pudra gibi tonlarla duvarlarınızı renklendirebilirsiniz.

6- Romantik ve tutkulu yatak odalarından hoşlanan biri iseniz kırmızı yatak odası duvarlarınıza canlı bir görünüm kazandırır ve enerji veren bir renktir. Kırmızı rengin aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı kırmızı renkte yatak odası özellikle tercih edilebilir.

7-Duvar kağıdı seviyorsanız ki şu son dönemlerde oldukça moda desenli olanlardan tercih edebilirsiniz. Özellikle desenli modeller odaya farklı bir atmosfer kazandırmanın yanı sıra hangi tarzın altını çizeceğinizin göstergesi de olacaktır. Klasik desenler, modern tasarımlar, country romantik ürünler arasından sizin tarzınıza hangisi uygunsa onu tercih ederek kullanabilirsiniz. Özellikle ferah ve iç açıcı odalar için doğa temalı, yaprak desenli, çiçek desenli, deniz kabuğu desenli duvar kağıtları sizin her daim tatilde hissi vererek yatak odası duvarlarını renklendirecektir.

yatak-odası-13

8-Yatak odası duvar renkleri için seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yatak odasının büyüklüğüdür. Bazı renkler mekanı olduğundan daha geniş gösterebileceği gibi bazı renklerde aksine odayı daha kasvetli ve olduğundan daha küçük gösterebilmektedir. Yatak odanız boyut olarak daha küçükse ışığın daha fazla yansımasını ve odanın daha geniş görünmesini sağlamak için açık renkler kullanmalısınız. Yeşil, mavi, lila, kahve, sarı gibi renklerin en açık tonları ve pastel tonları küçük yatak odası duvarları için kullanılabilecek en uygun renklerdendir.

9-Özellikle beynin yaratıcı kısmını harekete geçiren renk olarak bilinen mor renkte yatak odası duvarı renklendirme de kullanabilecek renkler arasındadır. Ayrıca mor renk asaleti ve feminenliği temsil etmektedir.

10- Hemen hemen her odada kullanılan duvar stickerları yatak odası duvarları renklendirme de tercih edilebilir. Özellikle yatak odası dekorasyonu ile uyumlu olan ve gece ışıklar kapandığında fosforlu renklere dönüşen stickerler gece adeta gece lambası görevi görüyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA