Mutfak dekorasyonu yaparken kullanabileceğiniz renkler

Mutfak dekorasyonu oldukça önemlidir çünkü mutfaklar evlerin vazgeçilmez mekanlarıdır. 

mutfak-50

Yemek yapmak, yemek yemek, mola verip bir kahve içmek ve bazen bayanların dinlenmek için bile kullandıkları mutfaklar evlerde en sevilen mekandır. Bundan dolayı da mutfak dizaynı oldukça önemlidir. Çünkü hem temiz gözükmeli hem de şık.

Bazen mutfağımızı yenilemek amacıyla, bazen de eskiyen dolapları ve beyaz eşyaları değiştirmek amacıyla mutfak dekorasyonunda değişikliğe gideriz. Tabi ki, mutfak dekorasyonunda bu işlem evdeki diğer mekanlar kadar kolay değildir. Çünkü mutfakta çok fazla detay var ve hepsi ile tek tek ilgilenmek gerekiyor.

Mutfak dekorasyonu yaparken ilk yapmanız gereken bir kağıt ve kalem almak ve nerelerde hangi değişikliklerin yapılmasını istediğinizi belirlemek. Yapılma sırasını ve yapılma süreçlerini de göz önünde bulundurarak oluşturduğunuz listede mutfak mobilya seçimi, renk seçimi eşya modeli ve mutfakta kullanmak istediğiniz renkleri de belirledikten sonra harekete geçebilirsiniz.

İşte mutfak dekorasyonu yaparken kullanabileceğiniz renkler…

Beyaz Renk

Açık renge boyanmış mutfaklar her zaman mekanı daha ferah gösterir. Bu yüzden iç cephe boyanızı beyaz renkten yana kullanabilirsiniz. Duvarların beyaz tercih edildiği mutfaklarda dolap renkleri koyu tercih edilmeli, özellikle ahşap ve ceviz rengi ile uyumu yakalamanız mümkün. Eğer dolapları beyaz renkte seçmeyi düşünüyorsanız, o zaman duvar ve aksesuarlarda renklendirme yapmaya ihtiyacınız olacak çünkü her yerin bembeyaz olması boğuk ve renksiz hissi verebilir. Bu durumda beyaz eşyalarınızı beyaz yerine, gri ya da daha farklı renklerde tercih etmeli ve obje ve aksesuarlarda yeşil tonları tercih etmelisiniz.

Kahverengi

Genellikle her şeye uyum sağlasın diye mutfakta dolaplar kahverengidir. Kahverenginin ise, tonlarından olan bildiğimiz klasik çikolata renginden ve akçaağaç renginden çok daha fazla ve farklı tonları vardır. Örneğin turuncusu ağır basan kahverengi mutfak dolapları için yeşil renk, kızıl tonu ağır basan kahverengi mutfak dolapları için ise mavi renk önerilir. Ancak kahverengi dolapları biranda yeşil veya mavi renklerle bir araya getirmek düşünüldüğü kadar basit değildir. Bu iki renkte de doğru tonlar seçilmezse, dengeli bir görünüm yakalanmaz aksine iç karartıcı ve sıkıcı bir birleşim yapmış olursunuz.

mutfak-54

Şeftali Rengi

Temiz ve ferah görünmesine rağmen tümüyle şeftalinin pastel tonları kullanıldığında mutfak göze canlı gelemeyecek aksine renksiz gelecektir. İşte bu durum karşısında aksesuarlardan ve objelerden yardım alınmalı. Mutfak perdesi, sandalyeler, tezgah, mutfak halısı, aydınlatma gibi materyaller farklı ve daha canlı renklerden seçilmeli.

Yeşil, sarı, turkuaz, turuncu

Daha renkli bir olsun ama beni boğmayacak bir mutfak olsun diyorsanız.  Mutfak dekorasyonu sırasında mutfak duvarlarının rengi farklı bir renk olarak belirlenebilir. Yeşil, sarı, turkuaz ve turuncu renklerinin tonlarından faydalanılabilir. Bu renklerin soft renkleri de kullanılabilir daha çarpıcı olanları da. İnanın mutfağınızda uyumu bozacak bir etki asla yaratmaz. Bu renkler dahilinde mutfak dolaplarının beyaz, krem, bej, buzlu kahve tonlarında olması dekorasyonda uç tasarımlara kaymanızı engeller ve dengede bir kombinasyon yaratır.

Sarı ve turuncu gibi enerjisi yüksek bir rengi duvarlarda kullanacaksanız, her yeri baştan aşağı bu rengi boyamaktansa mutfağın bir duvarını boyaya bilir ya da mutfak aksesuarlarında bu rengi tercih edebilirsiniz. Uçuk tonlarda tercihiniz olacaksa mutfak genelinde kullanmanızda bir sıkıntı yok. Yeşil renk ve tonları da mutfak dolaplarında tercih edilebilir. Kahverengi dolaplar ile birleştirildiğinde oldukça şık bir hava yaratacaktır. 

mutfak-51

Kırmızı ve mor renkler

Renkli duvar ya da aksesuarlar bana yetmez, mutfak dekorasyonu yapınca benim mutfağım kimseninkine benzemesin diyorsanız, çok sıra dışı dolaplar ve buna bağlı uç renkler var. Kırmızı ve mor renklerinden yapılmış mutfak dolapları oldukça dikkat çekici ve farklı. Kırmızı, bordo ve mor benzeri modern mutfak dolaplarıyla fark yaratmak mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken şey, seçmiş olduğunuz dolaplarının göz alıcı rengini dengeleyecek açık renklere tezgahta, duvarlarda, beyaz eşyada ve aksesuarlarda yer vermek olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA