Mutfak aydınlatmasını doğru yapmak için 10 öneri

aydinlatma

Özellikle bayanların neredeyse zamanın çoğunu geçirdiği mutfağın doğru yöntemlerle tasarlanması bayanları daha mutlu eder ve mutfakta daha rahat iş yapabilmelerini sağlar. Bu nedenle dekorasyonu kadar mutfağın aydınlık ve ferah olmasına da önem vermek gerekir. Mutfağın doğru aydınlatılması, mutfağı daha aydınlık göstereceği gibi mutfakta geçirilen zamanın kalitesini de etkiler. Bu nedenle mutfak dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri aydınlatmadır. Aydınlatma seçimi yapılırken mutfağın ölçüleri, pencere sayısı, büyüklüğü ve konumu dikkate alınmalı.

Peki, mutfak aydınlatması seçimi yapılırken püf noktaları nelerdir? İşte sizlere mutfak aydınlatması seçerken dikkat etmeniz gereken önerilerimiz.

  1. Tezgahın bulunduğu bölüm karanlıkta kalıyorsa, ya da daha fazla ışığa ihtiyaç duyuluyorsa tezgah üzerinde yer alan dolapların alt kısmına spot lambalar, flüoresanlar yardımıyla ışıklandırma yaparak bu alanı daha aydınlık gösterebilirsiniz. Böylelikle tezgah üzerinde iş yaparken çok daha rahat görebilir ve işlerinizi daha kolay yapabilirsiniz.
  2. Mutfağı daha karanlık göstereceği için koyu renk dolaplardan uzak durmanızı öneririz. Koyu renk dolaplar mutfağı daha da karanlık gösterebilir. Cam dolaplar ışığı yansıtarak mutfağı daha aydınlık göstereceği için bu tarz dolaplar seçmek de ya da açık renkte dolaplar seçmekte fayda var.
  3. Mutfak lavabonuzun üstüne yerleştirebileceğiniz gömme bir tavan spotu ya da flüoresan bu bölgenin daha aydınlık görünmesini sağlar.
  4. Dolap içleri de aydınlatma uygulayabileceğiniz alanlar. Dolaplar açılınca yanıp kapanınca sönen sensörlü ışıkları dolap içlerine yerleştirerek bu alanlarda daha fazla aydınlatma sağlamanız mümkün.spot-1
  5. Mutfakta masanız bulunuyorsa masa üzerinde kullanılabilecek sarkıt aydınlatmalar hem mutfağınızda hoş bir görünüm oluşturacak hem de aydınlatma konusunda yardımcı olacaktır.masa
  6. Mutfağınızın daha aydınlık ve ferah olmasını istiyorsanız açık mavi ve beyaz ışık saçan lambalar seçin.
  7. Aydınlatmada kullanılan ampullerin mutfakta yemek pişirirken oluşan buhardan ve nemden etkilenmeyecek malzemede olmasına özen gösterin.
  8. Tavana ışıklandırma yaptırmak aydınlık bir mutfağa sahip olmak için en uygun çözümlerden birisi. Bu nedenle doğru bir mutfak aydınlatması sağlayabilmek için tavana koyduğunuz aydınlatmanın mutfaktaki her bölgeye ulaşacağı şekilde aydınlattığına emin olun.
  9. LED aydınlatmalar seçerek enerji tasarrufu sağlamanız mümkün.
  10. Mutfakta doğal ışığa fazla ihtiyaç duyulması nedeniyle kullanılacak perdenin mutfağı karanlık gösterecek türden seçilmemesine dikkat edilmeli. Açık renk perdeler, gün ışığından daha iyi yararlanılmasını sağladığı için mutfağınızın daha aydınlık olmasını sağlar. Mutfağın daha aydınlık olmasını sağlaması kadar daha geniş göstermesi nedeniyle de özellikle küçük mutfaklarda açık renk perde kullanılması idealdi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA