Mutfağınızı planlarken fayda sağlayacak bilgiler

mutfak-yerlesim

Mutfak dekorasyonunda ilk adım mutfağınızı nasıl bir yerleşim düzeninde kullanacağınızı belirlemektir. Mutfağınızın yerleşimini birkaç şekilde sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bunlar nelermiş, bir inceleyelim.

duz-sira

Düz sıralı olarak yerleşim:
Eğer uzun ve dar mutfağınız varsa bu yerleşim tipi sizin için uygun olacaktır. Mekanın en az 150/160 cm’lik bir uzunluğa sahip olmasında fayda var. 60 cm alt dolap derinliği dışında kapak ve çekme açılımını hesaba kattığımızda 150/160 cm genişliğin bulunması gerekli. Yan yana yerleştireceğiniz eviye ve ocak arasında ise en az 30/40 cm tezgah alanı olmalı. Böyle bir yerleşimde buzdolabını pencere tarafı yerine kapıya yakın konuma koymanızı öneririz. Kullanışlı bir bütünlük yakalamanız için 240 cm uzunluğuna ihtiyacınız var.

duz-sirali
Buzdolabı için 60cm’, eviye için 80 cm, ocak ve fırın için 60 cm’lik bir alan ayırıp 40 cm de çekmece ünitesi için ayırabilirsiniz. Eğer duvarınız 210/220 cm ölçülerindeyse daha akıllı bir plan yapılmalıdır. Yeterli genişliğe sahipseniz dolapları karşılıklı olarak iki duvara yerleştirebilirsiniz. Bu tip bir düzende çalışma alanını bir duvarda, depolama bölümünü karşı duvarda tercih edebilirsiniz.

Ada yerleşim:
Pek çok kişinin beğendiği ve arzu ettiği ada mutfak planını her alana uygulamak zor. Bunun için oldukça geniş ve şekil itibariyle ada yerleşimine uygun bir mutfak olması gerekli. Mutfağınızda yer vereceğiniz ada üniteyi saklama alanı, çalışma tezgahı ve pişirme alanı gibi pek çok işlevde kullanabilirsiniz. Ada ünitesini depolama veya yemek hazırlama tezgahı olarak düşünüyorsanız, çevresi en az 90 cm alana sahip 120×60 cm’lik bir ünite işinizi görecektir. Fakat yemek alanı olarak da değerlendirecekseniz en az 60-100 cm derinlikte bir ünite tercih edin. Ada ünitenize 30-40 cm kadar ek bir tezgah veya masa ilave ederek yemek köşesi de oluşturabilirsiniz. Ada ünitenizin yan bölümlerinde çekmece veya raf tercih ederek eşyalarınız için fazladan yer kazanabilirsiniz.
Pişirme alanı da bulunacaksa 180 cm’lik bir alan (60 cm ocak+60 cm tezgah) yeterli olacaktır. Tam kare bir ada oluşturmak için pişirme ve yıkama bölümünü karşılıklı koyabilirsiniz.

ada-unite-modeli

“L” yerleşim:
Eğer mutfağınız köşeli bir alanda yer alıyorsa, mutfağınızda L tipi yerleşimi tercih edebilirsiniz. Ancak bu planda köşe açılarını doğru değerlendirmeye dikkat etmelisiniz.

İlk olarak eviye veya ocak ünitesini köşede bulundurabilirsiniz. Köşe eviye veya köşe davlumbaz modelleri işinizi kolaylaştıracaktır. Fırını da köşede tercih edecekseniz ünitenizin 45 derece açılı ve standartlara göre daha derin olması gerekli.

Köşede alt dolap veya boy kiler dolabı kullanabilirsiniz. Bu modelleri özel döner sepetler ve raf sistemleri ile daha pratik bir kullanım alanına dönüştürebilirsiniz.

Yıkama ve pişirme ünitesini tek duvar üzerine konumlandırabilirsiniz. Eğer iki farklı duvara yerleştirecekseniz birbirine yakın köşelerde olmasına özen gösterin. Böylece tencere ve tabakları taşırken zorluk yaşamamış olursunuz.

L-mutfak

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA