Küçük mutfaklar için pratik öneriler

Küçük mutfak ile ne yapacağım diye üzülmenize gerek yok, uygulayabileceğiniz bazı pratik fikirler ile hem kullanışlı hem de şık bir mutfak sahibi olabilmeniz mümkün.

küçük-mutfakKüçük bir eviniz ve yer az olduğu için küçük bir mutfağınız olabilir ya da ev normal boyutlarda olsa da mutfağa ayrılan alan çok da büyük olmayabilir. Küçük mutfaklarda özellikle çok fazla eşya olduğunda hareket etmek ve iş yapmak oldukça zorlaşır.

Dekorasyon konusunda her geçen gün yeni fikirler üretiliyor. Bu fikirler sayesinde, ev içinde bulunan küçük alanlar bile çok daha kullanışlı olacak şekilde dekore edilebiliyor. Mutfak için de bu durum geçerli. Biraz araştırma yaparak ve küçük alanlar için özel oluşturulmuş dekoratif malzemeler kullanarak küçük bir mutfakta bile harikalar yaratabilmek söz konusu. Küçük mutfaklarda ihtiyacınız olan ekstra alanlar yaratmak biraz da yaratıcılığınıza bağlı.

İşte size küçük mutfaklarda uygulayabileceğiniz mutfak dekorasyon fikirleri:

  1. Küçük boyutlarda olan bir mutfakta, mutfak dekorasyonu yapılırken koyu ya da aşırı canlı renklerden uzak durmak gerekir. Beyaz ya da krem tonlarında dolaplar tercih etmek ve mutfak dekorasyonunu bu renk tonları ile yapmak küçük mutfakları daha ferah gösterecektir.
  2. Küçük mutfaklarda tekerlekli tezgahlar kullanmak oldukça güzel bir çözüm. Böylelikle mutfakta çok daha kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz ve yerden de tasarruf edersiniz. Bu tezgahlar tekerlikli ve hareket edebilir olduğu için istediğiniz yere kolaylıkla taşıma imkanınız da  var.
  3. Mutfağınızda yemek masanız olsun istediğiniz halde, yemek masası koyamayacak kadar dar bir mutfağınız var diye hiç dert etmeyin. Bu durumun da bir çözümü var. Mutfağınıza ada ünite havası vermek için mutfağın orta kısmına ince ve uzun ahşap bir masa yerleştirebilirsiniz. Bu sayede hem yemek yiyebileceğiniz bir masanız olur hem de masanın altına mutfak gereçlerinizi koyabilirsiniz. Bunu gereçleri yerleştirebilmek için birkaç hasır sepet kullanmanız yeterli.
  4. Mutfakta masa kullanmayı istiyorsanız duvara monte edilen ve katlanan masalar ihtiyacınızı görebilir. Masa altına yerleştirebileceğiniz tabureler ile yer kaplamayacak şekilde oturma sorununa da çözüm bulmuş olursunuz.
  5. Küçük mutfaklarda uygulanan raf sistemleri adeta mucize yaratacaktır. Kullanışlı bir saklama alanı oluşturmak için mutfağınızda bulunan uygun bir duvara açık raf sistemi monte ettirebilirsiniz. Raf sistemi koyduğunuz her eşyaya rahatlıkla ulaşabilmenizi sağlayacaktır. Bu raflara hem kavanozlarınızı hem de dekoratif eşyalarınızı dizerek oldukça hoş bir görünüm oluşturmanız mümkün. Yerden tavana kadar uzanan raflı açık dolaplar hem kullanım alanı sağlayacak hem de mutfağınıza ayrı bir hava katacaktır.
  6. Mutfak dolaplarında bulunan köşe alanları da değerlendirmek mümkün. Küçük bir mutfağa sahipseniz ölü köşeleri değerlendirebilir, mutfak tezgahlarının ya da dolaplarının köşe kısımlarında küçük eşyalarınıza ya da baharatlıklarınıza yer verebilirsiniz.
  7. Beyaz eşyalarınızın gömme dolaplar içerisinde olması size mutfak içerisinde daha fazla hareket alanı yaratacaktır.
  8. Küçük mutfaklarda eşyaların ortalıkta kalmasını önlemek için dolaplardan faydalanabilirsiniz.  Mutfak dolaplarını tavana kadar yaptırırsanız, duvarın üst kısmında kalan alanları da değerlendirebilmiş olursunuz. Her ne kadar üst dolaplar yüksekte kalacaksa da bu kısımlara gündelik olarak kullanmadığınız eşyalarınızı ya da az kullandığınız büyük parça mutfak eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Böylelikle sık kullanmadığınız eşyaları alt dolaplara koymayacağınız için günlük kullandığınız eşyalar için yer kalmış olacak.
  9. Dolaplarınızda kullanılmayan alanlar varsa bu alanları değerlendirerek eşyalarınız yerleştirmek için yer açabilirsiniz. Bunun için boş alanlara ek raf monte ettirmeniz yeterli. Özellikle lavabo altları bu anlamda oldukça ideal. Dolap kapaklarının içine monte ettireceğiniz raflara temizlik malzemelerinizi koyabilirsiniz.
  10. Mutfakta küçük de olsa bir televizyon kullanmak istiyorsanız sağlam olacak şekilde duvara asarak televizyonunuzu kullanabilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA