Küçük bir banyo nasıl dekore edilmeli?

Lavabo, klozet, duşa kabin, depolama üniteleri ve çamaşır makinesi gibi banyolarda bulunması gereken pek çok obje var. Eğer küçük bir banyoya sahipseniz bunların hepsini bir arada toplamanız zor bir hal alabilir. Bunun için iyi bir planlama yapmanız gerekmekte. Banyonuzun ölçülerine uygun boyutlarda eşyalar seçerek ideal ve kullanışlı bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Küçük banyoda neyi, nasıl yapmalı?

banyo-isik

Küçük banyoda ışık miktarına dikkat edin
1.Eğer banyonuzda pencere bulunuyorsa ve pencere gün ışığı alan bir cephede yer alıyorsa sakın panjur ya da koyu renkli perdelerle kapatmayı aklınızdan geçirmeyin. Mekan küçük olduğu için ne kadar aydınlık o kadar ferah bir atmosfer sağlayacaktır. İçerinin görünmemesi için dokulu veya şeffaf olmayan açık renkte perdeler tercih edebilirsiniz.

2. Mümkünse sarı ışık yayan bir aydınlatma tercih etmeyin. Işık miktarını eşit bir şekilde dağıtan beyaz bir ışık daha uygun olacaktır.

3. Mekanın boyutlarına uygun vitrifiye, lavabo, duş kabini ve dolaplar kullanmaya özen gösterin. Aksi takdirde alanda eşya kalabalığı yaratıp boğucu bir görünüme neden olursunuz. Küçük boyutlarda olsa da dip dibe fazla eşya bulundurmamaya da dikkat edin. Böylece sıkışık ve kalabalık bir görünüm oluşabilir.

seffaf-dusa-kabin

Duşa kabinde şeffaf cam tercih edin
Küçük banyolarda, duşa kabinde şeffaf cam tercih ederek banyonuzdaki ferah ve aydınlık havayı koruyabilirsiniz. Şeffaf camlar alanın bölünmemesi için de doğru bir tercihtir.

banyo-mobilya

Küçük boyutlu mobilyalar kullanın
İnce, uzun, dar ve küçük ebatlı mobilyalarla banyonuzda doğru bir yerleşim yapabilirsiniz.

raf-aksesuar

Ufak tefek detaylara yer verin
Banyonuz küçük olabilir ama bu onu küçük aksesuarlarla süsleyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Küçük banyonuzda da pekala sevimli detaylara yer verebilirsiniz. Kapının arkasına askılar asarak havlu ve kişisel aksesuarlarınız için hoş bir alan yaratabilirsiniz. Ya da duvar rafında küçük objelerinizi sergileyebilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA