Kadife salon dekorasyonunda nasıl kullanılır?

Kadifeler dekorasyonda oldukça fazla yer alıyor. Özellikle koltuklarda daha çok tercih edilen kadife hem rahatlığı hem de şıklığı ile tercih ediliyor.

kadifeKadife, tüylü, saçaklı ve havlı anlamlarına gelmektedir. Oldukça yumuşak bir kumaş çeşidi olan kadife, dokunması aşamasında kumaş hammaddesine ait olan liflerin, uzunca bir şekilde bırakılmasıyla oluşturulan kumaş çeşididir.

Kadife kumaşlar yün, ipek ve naylon ile dokunmaktadır. Eski zamanda tüm kadifeler pamuk ve ipek ile dokunmaktaydı ancak günümüzde naylonlar da devreye girdi. Naylonlar kadifelerin kalitesini düşürmenin yanı sıra sentetik olmaları sebebiyle pek olumlu karşılanmıyor  ancak maliyet açısından böyle bir uygulama gerçekleştiriliyor.

Dekorasyonda kadife kullanımı

Dekorasyonda kadife etkisi, pek çok alanda uygulanıyor. Geleneksel bir dekorasyon çalışması yapılması durumunda kadife, en çok koltuklarda kullanılır. Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte kadifeler artık abajurlarda, duvar kağıtlarında, halılarda ve daha pek çok alanda görülebiliyor.

Koltuklarda kullanımı 

Oldukça yumuşak yapıda ve parlak görünümlü olan kadifeler en çok koltuklarda kullanılan formuyla karşımıza çıkıyor. Rahat ve şık olan koltuklarda, kadife kumaş kullanımı ön plandadır. Fakat kadifenin silinmesi ve temizlenmesi bir miktar zor olması sebebiyle, dikkatli kullanılması gereken bir kumaş türüdür. Şayet evde küçük çocuğunuz varsa veya sürekli olarak misafir ağırlayan bir aileyseniz kadife kumaşlı olan koltukların seçimi size pek uygun olmayabilir.

Abajurlarda kullanımı

Abajur denilince akla ilk gelen, aydınlatma vasıtaları olduklarıdır. Bu yüzden abajurlar ile kadife kullanımı pek bağdaştırılmasa da, abajurlar yalnızca aydınlatma vasıtası olarak değil aksesuar ve dekorasyonun tamamlayıcısı olarak da kullanılabiliyor.

Dekorasyonda kadife etkisinden yararlanmak abajurlar ile de mümkün.  Abajur dekorasyonunda sınır tanınmamaya başlanmasıyla, kadifelerle birlikte kullanımı ortaya çıkmış. Abajurlarda kadife kullanımında dikkat edilmesi gereken; kadifenin, ışığın etkisini baskılayıcı olacağının unutulmaması gerektiğidir. Bu yüzden kadifeden yapılmış abajurlar, aydınlatma ihtiyacının çok önemli olmadığı mekanlarda tercih edilebilir.   

Duvar kağıtlarında kullanımı

Son dönemlerin en hoş trendlerinden birisi de, kadife dokulu duvar kağıtlarının kullanımıdır. Evlerde ve ofis ortamlarında uygulanabilen bu duvar kağıdı uygulaması, ortama çok zengin bir hava katar. Ayrıca sayısız desen ve renk ile kullanıcılarına sayısız seçenek sunuyor. Salon dekorasyonunuza uyum sağlayacak şekilde salon duvarlarınızda kullanmayı düşünebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA