Huzurlu bir ev dekorasyonu için izlenebilecek 5 yöntem

Huzur dolu bir ev çağımızın en büyük gereksinimlerinden birisi haline geldi. Dışarıda yaşam öyle stresli ve gergin akıyor ki, bu yükten arınmak ve kurtulmak için evlere sığınmak gerekiyor.huzurlu_ev_dekorasyonu

Evde geçirilen zaman ne kadar olursa olsun, kaliteli olması gerekiyor. Dışarıda yaşanan kargaşanın üzerine bir de huzursuz bir ev ortamına geldiğinizde bu ertesi güne daha gergin bir şekilde başlamanıza neden olacaktır. Huzurlu bir ev ise iyi yapılmış bir dekorasyon ile sağlanır. Huzur ve sadelik unsuru göz önüne alınarak uygulamalar bu yönlü yapılır ve sonuçta size huzur veren bir ev ortaya çıkar. Böylece akşam evinize geldiğinizde veya evde zaman geçirdiğinizde günün tüm stresini ve yorgunluğunu atarak huzur dolu saatler yaşarsınız ve bu tüm yaşamsal aktivitelerinizi olumlu etkiler.

Peki, huzur dolu bir ev ne demektir, nasıl dekore edilir. İşte size huzurlu bir ev dekorasyonu için izlenebilecek 5 yöntem.

  1. Evlerde bilinen bir gerçek vardır ki, o da huzur sadelikten geçer. Evinizde ne kadar çok eşya varsa bu ortam huzurdan o kadar uzaktır. Çok eşya zihin ve beden yorgunluğuna neden olur. Siz farkında olmadan üzerinize bu eşyaların ağırlığı çöker ve dinlenme ve huzur bulma şansınızı elinizden alır. Dışarıdaki hayatın hızlanması ve yoğunlaşması nedeni ile son yıllarda evlerdeki minimalist anlayış artık bir tarz olmaktan çıkmış ve birçok kitle tarafından bir dekorasyon stili olarak kabul edilmiştir. Bunlardan yola çıkıldığında huzurlu bir ev için yağmanız gereken ilk adım evdeki fazlalık olan eşyaları ihtiyaç sahiplerine vermek ve evinizi mümkün olduğunda sadeleştirmek olacaktır.
  2. Evlerde huzur kaçıran bir diğer unsur ise dağınıklıktır. Evler ne kadar sade döşenirse döşensin dağınıklık olmaz demeyin. Ortalıkta bir dağınıklık varsa bu insanın huzurunu kaçırır. Bundan kurtulmanın en kolay yolu ise dağınıklık çoğalmadan ve altından kalkılmayacak bir hal almadan oluşmasını engellemek olacaktır.
  3. Evler dekore edilirken kullanılan mobilya ve aksesuarların karmaşık desenli ve çok renkli olması insanı yoran bir durumdur. Huzurlu bir ev ortamı oluşturmak için karmaşık desenlerden ve renk karmaşalarından uzak durun. Daha çok mat, yalın ve soğuk renkleri tercih edin.
  4. Ev içerisinde en çok kullandığımız alanlardan olan mutfak ve banyo, mutluluk veren ve dinlendiren renklerle dekore edilirse çok daha huzur verir.ev_dekorasyonu_dinlendiren_renkler
  5. Doğal ışığın insan psikolojisi üzerindeki etkisi ayrıdır. Eviniz ışık alan bir bölgedeyse ve her odanız doğal ışık alıyorsa bu huzurlu bir eve sahip olabilmeniz için iyi bir adımdır. Bu durumda sizin yapmanız gereken evinizin bu doğal ışıktan maksimum düzeyde faydalanmasını sağlamaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA