Hayallerinizdeki gibi bir yatak odası yaratmanın 12 yolu

Soğuk havaların güvenli limanı, yaz günlerinin serin esintisi olan yatak odası… İster klasik stilin, ister modern stilin takipçisi olun davetkar ve sıcak bir yatak odası herkesin hayalidir.

yatak-odası

Peki, stil sahibi olan kişiler hayallerinizdeki gibi bir yatak odası yaratmaya ne dersiniz? Tarzınızı yansıtan mobilyalar yatak örtüleri, aydınlatmalar işlevsel aksesuarlar ve modası geçmeyen bir dekorasyon…

İyi şekilde dekore edilmiş yatak odası denildiğinde ilk akla gelen sözcük yalınlıktır. Hatta otel sadeliği denilen bu yalınlık çoğu kez yatak odalarımızı tasarlarken ilham kaynağı olabiliyor. Yatak odanız basit şekilde dizayn edilmiş ama şık bir atmosfer yaratmanın pek çok yolu var.

Hayallerinizdeki gibi bir yatak odası yaratmanın yolları neler, bunlardan bahsedelim sizlere. Sizlerde ufak dokunuşlar ve tarz değişikliklerle herkesten farklı şekilde dizayn edilmiş yatak odasına sahip olun.

1- Klasik yatak odaları sizin stilinizi yansıtıyorsa mutlaka renk seçimi yaparken yatak odası genlinde pastel tonların hakim olmasına özen gösterin.

2- Yatak odası tekstil ürünlerinde ipek, saten ve şönil gibi karakteristik dokulara sahip ürünler tercih etmeye özen gösterin stilinizi daha iyi yansıtmış olursunuz.

3- Yatak odası perdesi ve yatak örtüsü gibi eşyaları desenli seçiyorsanız, diğer tekstil ürünleri ve mobilyalarınızı perde ve yatak odanızdaki tonlara uygun seçin.

4- Klasik yatak odası sevenler için yine fırfırlı yatak etekleri hem sıcak hem de görsel olarak samimi hissiyatlar oluşturur.

5- Yatak odanızı hem ferah hem de aydınlık göstermek için mobilyalarınızı beyaz ya da krem tonlarda seçebilir, klasik mobilyalarda oymalı kısımları gri ya da sütlü kahve tonlarında tercih edebilirsiniz.

6- Romantik ve klasik bir yatak odası tarzı sevenlerdenseniz, yatak örtüsü seçerken ve nevresim takımlarında kırmızı, borda, siyah, koyu pembe, mor, mürdüm gibi renkleri tercih edebilir ve işlemeli, drapeli saten ipek gibi parlak kumaşlar tercihiniz olabilir.

7- Modern yatak odası sevenlerdenseniz o zaman yatak odası duvarlarını açık tonlarda tekstil ürünlerini koyu tonlarda seçmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

yatak-odası-3

8- Yatağınız odak noktası olması için görkemli ve büyük yatak başlıkları seçebilir ve yatak başlığınızı renkli olarak dizayn ettirebilirsiniz.

9- Modern ve country tarzında yatak odalarından hoşlanıyorsanız özellikle nevresim ve yatak örtüleriniz temel renk olarak beyaz üzerine çiçek ya da farklı desenler verilmeli ve renkler pastel tonlarda olmalıdır.

yatak-odası-2

10- Yatak odasında yer döşemesinde en güzel ve ideal seçim halıdır. Çünkü halı insanlarda konfor hissini pekiştirir ve yatak odasında farklı bir atmosfer yaratır. Ama siz odada aşırı kalabalık hissi sevmiyorsanız ve daha minimal modern çizgilerden hoşlanıyorsanız kilim de sizin yatak odanız için bir alternatif olabilir.

11- Yatak odasında önemli olan ve hayallerinizdeki yatak odasını oluşturmak için önemli olan unsurlardan bir tanesi de aydınlatmadır. Aydınlatma hem odada dekor amacı taşır hem de gerekli bir olgudur. Pratik olması bakımından bir tavan aydınlatması öncelikli tercihiniz olabilir ancak tam yatağınızın üstünde olmamasına özen gösterin. Ayrıca evli iseniz hem eşinizin hem de kendi ihtiyaçlarınız için yatağın her iki tarafında pratik olması bakımından tarzınızı yansıtan iki adet abajura yer verilebilir.

12- Aksesuar seçimiz ise yatak odasında tamamlayıcı unsurlardandır. Uyumsuz bir aksesuar odadaki tüm havayı bozabileceği gibi ufak bir parça harikalar yaratabilir. Gösterişli yatak odası seviyorsanız taşlı abajurlar seçenekleriniz arasında olabilir. Ayrıca ışıltılı t-lightlar ve throwlar ve işlemeli yastıklar yine seçenekler arasında yer alabilir. Modern bir yatak odası tercihiniz ise daha sade ve tek renk olan aksesuarlar tercih etmenizde fayda var.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA