Evinize halı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Halılar ev dekorasyonun pek önemsenmeyen ancak tüm havayı etkileyen en önemli detaylarından birisidir.

halı

Yaşam mekanlarını özel kılan bu öğelerin seçimi de kolay bir iş değildir. Halı satan showroomlarda veya internette görsellerini çok beğendiğiniz halılar eve geldiğinde sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Tüm ev ve konsept ile bütünlük sağlaması gereken bu parçalar kullanım ve temizlik açısından da sizi rahat ettirmelidir.

Halılar sürekli ayakaltında olduğundan aşınma, kirlenme ve lekelenme ile karşı karşıyadır. Sürekli değişmesi bütçe açısından da her zaman karşılanabilecek bir durum değildir. Bu nedenle hem evinizin bütünlüğünü tamamlayacak ve yansıtacak doğru halıları bulmak, hem de kalite konusunda hata yapmamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Peki, nedir bu unsurlar?

Evinize halı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Hem model, hem cins, hem de kalite olarak birbirinden farklı birçok halı seçeneği vardır. Tercihlerinizi yaparken hata yapmamak için halıyı hangi odada kullanacağınızı bilmeniz ve ona göre seçmeniz gerekir. Oturma odasına uygun olan bir halıyı çocuk odanızda kullanmanız mümkün olmaz veya mutfak halısının cinsi ile salonlarınızda kullanacağınız halı cinsleri farklı olmalıdır.
  • Halı alırken showroomlardaki ürünlerin albenisine kapılma ihtimaliniz çok yüksek. Birçok halı satıcısı da bu durumun farkında ve firmalar memnuniyet yaratmak adına seçilen ürünleri evinize kadar getirip deneme ve yerinde görme fırsatı sunuyor. Sizde alışveriş yaptığınız yerden bunu talep edin. Showroomda beğendiğiniz modeli eve getirtin ve mobilyalarınızla bütünlük kurup kuramadığına bakın.
  • Piyasada birçok fiyata halı bulmanız mümkün ancak bir defa alındığı ve sık değiştirilmediği düşünülürse kaliteli olanları tercih etmek gerekir. Naylon karışımı fazla olan ve temizliği zor olan modeller kullanım ve rahatlık açısından sizi zora sokacaktır. Bununla birlikte halılarda yanma, yırtılma gibi durumlarla sık karşılaşırız. Birçok firma ürünlerini bu tür durumlara karşı garanti altına almıştır. Sizde halı alacağınız zaman garantili ürün satan firmaları tercih edin ki, satış sonrası yaşanacak sıkıntılarda mağdur olmayın.
  • Son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan uzun tüylü halılar herkesin ilgisini çekiyor. Yumuşacık ve dokusu ve şık görüntüsü ile sizi aldatan bu modeller kullanım açısından oldukça sıkıntılı ürünlerdir. Tüylerin çok sık dökülmesi ve zor temizlenmesi göz önüne alınmalıdır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA