Evde oluşturabileceğiniz kütüphane köşeleri

Kitap teknolojinin hızla yayılması ve internetin her eve girmesiyle bilgiye daha kolay ulaşılabilir hale geldi ve kitaplar ikinci öncelik hale geldi. Her ne kadar eski önemini kaybetmiş gözükse de kitaplar aslında her dönem önemini koruyanlar arasında yer alır.

kütüphane

Kitap okumaktan zevk alan tutku ile bağlı olan kişilere soracak olursanız o kitaba dokunmak ve birçok şeyi internetten online olarak araştırmak yerine kitap sayfalarında arayarak bulmayı tercih edeceklerdendir. Kitabın iç dünyasına girmek istiyorsanız ve bu büyülü dünyada sizde bir şeyler bulmak ve sayfaların dokusuna, kokusuna aşık olmalısınız.

İşte kitaplara bu kadar gönülden bağlı olanlar, elbette ki onları evlerinde sergilemeye de bayılıyorlar! Sizlere evde oluşturabileceğiniz kütüphane köşeleri ve birbirinden güzel kitaplıkları sunduk, üstelik bazılarını kendi zevk ve stilinize göre daha farklı olarak dizayn edebilirsiniz.

Okumak sizin içinde keyifse hele ki başkasından kitap almak yerine okuduğunuz kitapların sizin olması ve kendinize bir kütüphane yapma fikriniz varsa evde oluşturabileceğiniz kütüphane köşeleri fikirleri sunalım. Bu kitaplar hem yaşanmışlıkları hem hatıraları barındırır. Ayrıca gelecek kuşaklara ve çocuklarınıza da evdeki bu kütüphaneniz sayesinde örnek olmuş olursunuz.

Yaptıracağınız kitaplığı aydınlık bir duvara monte edebilir ve hemen kitaplığın önüne iki adet puf koyarak kendinize ait sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Ya da çalışma masanızın etrafındaki duvarları kullanarak kütüphanenizi oluşturabilirsiniz.

kutuphane-2

Çalışma masası hemen üzerine raf şeklinde ancak görünmez levhalardan oluşan raflar yaptırabilir ve sanki kitaplar adeta boşlukta duruyor havası vererek hem fazla eşya kalabalığı yapmamış olur hem de sade bir kitaplık sahibi olabilirsiniz.

Eviniz dubleks bir ev ise o zaman harika bir önerimiz olacak evde oluşturabileceğiniz kütüphane köşeleri arasında en keyifli görsele sahip olanlardan özellikle üst kata çıkmak için kullanılan merdivenin hemen altındaki merdiven boşluğuna tam dolduracak şekilde bir kitaplık yaptırabilirsiniz. Bu sayede hem yer tasarrufu yapmış olursunuz hem de zengin bir kitaplık görüntüsüne sahip olabilirsiniz.

Çok fazla sayısız kitaplara sahip iseniz ve evinizde bir köşeyi tamamen buna ayırmayı düşünüyorsanız özellikle ahşap rengi kitaplıklar yaptırarak salonunuzda kısa duvarı kullanarak bütün duvar boydan boya kitaplık haline getirebilir ve küçük bir masa ya da tekli koltuk ve lambader ile bu kombinasyonu tamamlayarak adeta bir bilgi yuvası gizli bir hazine görüntüsüne mekanı kavuşturun.

Hem modern çizgiler taşısın hem de Retro olsun kütüphane köşem diye düşünüyorsanız, o zaman size bu köşe yapmanızda bir önerimiz var çok fazla katlı olmayan ferforje bir kitaplık seçebilir ve renkli Retro koltuk ile tamamlayabilirsiniz.  Yine eski dönemlere ait bir aydınlatma sistemi ile özellikle eskicilerde bu tarz aydınlatmaları bulabilirisiniz çok fazla bütçenizi de zorlamazsınız. Özellikle oturma odanızda bu tarz dizaynlara yer verebilirsiniz ancak burada göz önünde bulundurmanız gereken öncelik oda da minimal eşyalara ve az eşyaya yer verilmelidir yoksa kütüphane köşesi olmaktan çok bir karmaşa köşesi yaratırsınız.

Evde oluşturabileceğiniz kütüphane köşeleri düşünüldüğünden çok daha kolay. Yeter ki siz kitaplarınız için uygun bir yer ayarlayın.  Ufak ve küçük dokunuşlarla birbirinden farklı hatta herhangi bir şey satın almadan kendi el yeteneğiniz ile bile kitaplıklar yapabilir, kütüphane köşeleri oluşturabilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA