Evde çalışanlar için çalışma odası önerileri

Evde çalışanlar  evinin  bir odasını çalışmak için ayırabilir ya da evinde böyle bir oda ayırma durumu yoksa evin uygun olan bir köşesini çalışma ortamına uygun hale getirebilir.

evde-3

İşe motive edecek bir çalışma alanı olmadan ev ofis sisteminde çalışmak  hem adapte olmak hem de dikkat sorunu yaşamak açısından sıkıntı yaşatabilir. Gelişi güzel yerleştirilmiş çalışma eşyaları arasında aradığını anında bulamama durumu çalışma verimini düşürebilir.

Çalışma alanı nasıl olmalı, çalışma odası hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz, neleri göz önünde bulundurmalıyız konularında birkaç öneride bulunalım. Böylece siz debu önerilerden ilham alabilir ve hemen çalışma odanıza uygulayabilirsiniz.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile hemen hemen her eve giren internet teknolojisi, her insanın evinde bulunmaktadır. Bu nedenle,  son yıllarda özel sektörde çalışan kişi sayısının da fazla olmasıyla her evde bir çalışma odası genelde yapılıyor. Üstelik evden çalışanlar ofis konforunu ve ev ortamını bir arada yakalama fırsatı buluyorlar.

Peki, evde çalışma odası nasıl dekore edilmelidir?

Bir çalışma odası hazırlanırken pastel renklerin ağırlıklı olarak kullanılması ferah bir ortamın oluşmasını sağlayabilir. Duvar etiketleri ve duvar kağıtları ile ortamın enerjisini arttırabilir, diğer eşyalar ile kontrast sağlayabilirsiniz.

evde-4

Çalışma odasında koyu renkleri sevenler; kahverengi, siyah ve kırmızı gibi renk tonlarında çalışma odalarını dizayn edebilir. Dağınık ama kendince düzenli görüntü yakalamak isteyenler kitapları, dergileri, klasörlerinizi üst üste koyarak doğal bir kitaplık görüntüsü yakalayabilir. Yine duvar dekorasyonu için çerçeveler kullanılabilir. Büyük bir mantar pano ile notlar toparlanabilir ve çok fazla çalışma doküman ile çalışanlar için farklı bir tasarım sağlanmış olabilir.

Organik ve doğal bir renk olan ahşap rengi, ceviz rengi gibi renkler ve bu renklerle turuncunun uyumu harikadır. Turuncu renk her zaman enerji verir, ahşap rengi ise insana dinginlik. İkisi bir araya geldiğinde ise enerji dolu ve bol motivasyonlu bir çalışma odası oluşmuş olur.

İki dolabın ya da kitaplığın arasına bir masa yerleştirerek çalışma odasını dekore edebilirsiniz. Çok özel ve kullanışlı bir çalışma alanı olur. Genellikle ayrıca çalışma alanı ya da çalışma odası olmaması durumunda büyük yatak odalarında tercih edilen çalışma alanı tarzıdır.

Çalışma odasında direk olarak çalışmaya odaklanmak için en büyük yardımcınız ve arkadaşlarınız kağıtlar, kalemler, dosyalardır. Evden çalışmayı düşünüyorsanız mutlaka sizi çalışmaya itecek özellikte odalar tasarlamalısınız. Özellikle uygun oda varsa çalışma odasını oturma odası, çocuk odası ve televizyon odası gibi odalara uzak odalardan biri olmasına özen gösterin.

evde-2

Çalışma odası eşyaları boyun, bel gibi beden sağlığı açısından sizi zorlamayacak ve sıkıntı vermeyecek modeller tercih edilmelidir. Odanız gündüz ışık almalı buna rağmen tavanda aydınlatmaya ve masada da küçük bir aydınlatmaya yer verilmesinde fayda vardır. Çalışma odanız geniş ise yine içinize huzur vermesi ve motivasyonu arttırması için bitki ve küçük ağaççıklar yerleştirebilirsiniz. Bu sayede daha pozitif olursunuz.

Aşırı dağınıklığa engel olmak için mutlaka dolap kullanmalısınız. Kapaklı dolaplar görüntü bakımından güzel olsa da odanız için alan sıkıntısı varsa raf sistemi olan bir dolapta tercih edebilirsiniz. Raf içlerine yine çalışma odanıza uygun renkli kutular tercih edebilirsiniz. Hem eşyalarınız düzenli olur hem de oda terli toplu olur.

Zevkinize uygun çalışma odası dekore etmenin yanı sıra evden çalışan biri iseniz tasarımlarınızı mutlaka titizlik ve ciddiyetle yapmalısınız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA