Ev dekore ederken dikkat etmeniz gereken 5 madde

oturma-odasi

Ev dekore etmek aslında sanıldığı kadar kolay değildir. Hatta ufak dekorasyon hatalarıyla evinizi veya odanızı olduğundan daha küçük veya boğucu bir ortama dönüştürmek mümkündür. Evinizi dekore ederken hataya düşmemeniz için önemli noktaları sizin için bir araya getirdik. Bu detayla önem verirseniz şık ve ferah bir eve sahip olabilirsiniz.

Sevdiğiniz her objeyi evinize koymayın
Evinizi dekore ederken bloglar ve dergiler size oldukça ilham verir. İnternette gördüğünüz bir sehpa veya dergide gördüğünüz bir koltuk, şık bir perdeyi evinizde kullanmak istersiniz. Ancak her beğendiğiniz şeyi alıp mekanınızda kalabalık bir görüntü yaratmak doğru bir seçim olmaz. Tabi ki beğendiğiniz objelere yer vereceksiniz, ancak evinizin tarzına uygun olmasına ve boğucu bir görünüm yaratmamasına dikkat edin.

Mobilyaların boyutuna dikkat edin
Dekorasyonda önemli bir nokta ise, benzer ölçülerde mobilyalar kullanmak. Ev dekore ederken, dekorasyonun en temel unsurlarından biri olan ölçekleme ve orana dikkat etmek gerekir. Mobilyalarda kanepe ve sandalyelerin birbirine uyumlu boyutlarda olması önemlidir. Bundan kastımız, uzun ve kısa parçaların aynı odada yer almaması demek değildir. Belirtmek istediğimiz, seçilen eşyaların odaya göre çok büyük olmamasıdır. Odanızda küçük ve zarif eski bir koltuk varsa, onu devasa tombik bir sandalye ile tamamlamak pek uygun olmaz. Böylece sandalye ön plana çıkacak ve koltuk arka planda kalacaktır.

Duvar kağıdını doğru kullanın
Sanılanın aksine dekore edeceğiniz odanın tamamını duvar kağıdı ile kaplamak doğru bir yöntem değildir. Tamamıyla kağıtla kaplanan oda, kalabalık ve göz yorucu bir görünüme sebep olabilir. Uzmanlara göre odanın tek bir bölümünü kaplamak hem daha doğru hem de şık bir seçim olacaktır. Örneğin; yatak odanızda sadece yatağınızın arkasında kalan duvarı kaplatarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu şekilde duvardaki desenin güzelliği ortaya çıkacak ve odanızdaki ferah görüntüyü korumuş olacaksınız.

Her şeyi birlikte kullanmak
En sık yapılan hatalardan biri ise yanlış parçaları bir araya getirmek. Tek başına güzel olan bir perde, halı veya abajur yan yana geldiğinde uyumsuz bir görünüm yaratabilir. Bu noktada birbirine uyumlu objeleri birlikte kullanmaya özen gösterin. Diğer bir hata ise en pahalı olan ürünün her zaman en iyi seçim olduğuna inanmaktır. Ancak o pahalı parçalar bir araya geldiğinde kalabalık ve abartı durabilir.

Dengeli oranda süslemek
Her şeyin aşırısı göze batar. Fazla renkli, desenli ve aksesuarla dolu bir ev göz yorucu ve dağınık bir ortam oluşturabilir. Ağırlıklı olarak sade, açık tonları tercih ederek bazı bölümleri renkli aksesuarlar ve canlı tonlarla hareketlendirebilirsiniz. Birbirinden farklı desenleri tek bir mekanda kullanmak da yorucu bir görüntü yaratabilir. Evi fazla eşyayla doldurmak ne kadar boğucu ise, bomboş, neredeyse hiç aksesuarın olmadığı bir oda ise o kadar soğuk ve anlamsızdır. Minimalist dekorasyonları seviyor olabilirsiniz, ancak bu hiçbir aksesuar kullanmayacağınız anlamına gelmez. Sizin tarzınızı yansıtan, ufak tefek modern parçalarla evinizde sade ve ferah bir görünüm yakalayabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA