Ev dekorasyonunda sarı rengi kullanmanın 12 yolu

Güneşin, enerjinin, iletişimin rengi olan sarı oldukça iddialı bir renk olarak gelse de, salonlarda, çocuk odalarında, mutfaklarda ya da yatak odalarında kullanılabilinecek en ideal renklerden bir tanesidir.sarı-1

Sarı renk nasıl dekore edilir, dekorasyon yapmak istediğimiz mekanlarda diğer renklerle nasıl kombine edilebilir? Sarı rengi, evinizi dekore ederken nasıl kullanmanız gerektiği hakkında birkaç dekorasyon fikri sunalım sizlere.

1-Özellikle siyah-beyaz yer döşemesine sahip bir  holünüz varsa duvarlarınızı oldukça açık bir pastel renk sarıya boyarsanız, kontrast yaratmış olursunuz. Girişteki mobilya seçiminizde şarap kırmızı tercih etmeniz halinde ahengi yakalamanız mümkün.

2-Salonunuz, ışığı tam almayan bir yerde ise ya da pencereleri yeterince büyük olmadığı için aydınlık olmuyorsa  yine sarı renk kullanarak salonunuzu olduğundan daha aydınlık hale getirebilirsiniz. Ancak her tarafta sarı renk kullanmak yerine sadece duvarda sarı kullanmak ya da duvar rengini duman gri şeklinde boyayıp oturma grubunu sarı olarak tercih ettiğinizde, odayı aydınlatayım derken boğmamış olursunuz.

3- Yazlık evlerde özellikle hasır eşyalarla harika bir uyum sağlayan sarı renk bahçe dekorasyonunda doğru bir seçim. Yeşil, beyaz renk kullanarak uyum yakalayabilir, hasır eşyalarla bu dekorasyonu bütünleştirebilirsiniz.

4- Yaz günlerini, neşeyi ve enerjiyi çağrıştıran sarı renk yatak odası dekorasyonunda da tercih edilebilecek renkler arasında yer alır. Sarı rengi,  2016 yılının rengi de olan bebek mavisi ile birleştirerek kullanabilirsiniz.

sarı-2

5- Salon duvarında sarı rengi tercih edenler için ise, bir önerimiz olacak. Duvara asacağınız tablo, çerçeve gibi objelerin dış çıta kısmını beyaz ya da koyu mavi tercih edebilir böylelikle tabloyu ya da resimleri daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

6- Sarıyı bir bütün olarak kullanmak yerine ara renk olarak kullanabilirsiniz. Örneğin koltuk takımı yerine, koltuk takımı yastıkları ya da minderleri sarı olarak tercih edilebilir özellikle hardal sarısı ya da beyaz bir salon ya da oturma odasına sahipseniz fon perdeleri yine sarı olarak dizayn edilebilirsiniz.

7- Sarı renk banyolarda da tercih edilebilir. Bu sayede banyo hem daha aydınlık gözükecektir hem de daha modern duracaktır.

8- Mutfakta sarı renk nasıl kullanılmalı? Direkt olarak sarı dolaplar ya da büyük parça eşyalar sarı olarak hoş durmayabilir ancak duvar dekorasyonunda, perdelerde saman sarısı olarak nitelendirilen sarının en hafif tonunu kullanarak mutfağınızda modern bir görünüm yakalanabilir. Mutfak içinde kullanabileceğiniz sarı renk aksesuarlar özellikle kahverengi ve siyah mutfaklarla dekore edilmiş bir mutfakta oldukça hoş duracak.

sarı-3

9- Sarı renge en çok yakışan desen muhtemelen çiçek motifidir. Modern şekillerde dizayn edilmiş köşe takımları ve oturma gruplarında genellikle tek renk tercih edilmekte. Ama bu tek rengi şıklaştırmak ve hareket katmak için kırlentleri gri-beyaz ve sarı-beyaz şekilde çiçek ve yaprak motiflerinden oluşan kumaşlardan yaptırmak odadaki enerji arttıracaktır.

10-Evinizde canlı bir sarı kullanmak istiyorsanız, o zaman tek bir objede ya da detayda kullanmanızda fayda var çünkü dikkat çekici bir renk olduğundan gözü yorabilir.

11- Marjinal bir dekorasyonda sarı renk tercihiniz olacaksa, o zaman uçuk bir fikir verelim size. Buzdolabı, bulaşık makinası gibi renkleri neon sarıdan tercih ederek marjinalliği yakalamış olursunuz.

12- Çocuk odasında da sarı  tercih edilebilecek en güzel renkler arasında yer alır. Özellikle cinsiyet farklılığı yaratmamak istiyorsanız, hem kız hem de erkek çocuğunuz varsa o zaman duvar dekorasyonunda canlı bir sarı kullanabilirsiniz. Böylece çocuklar daha enerjik, mutlu ve pozitif olacaklar.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA