Düzenli bir mutfak için 7 tüyo

mutfak-6Biz kadınlar her türlü şartlarda mutfakta zaman geçiriyoruz. Kimimiz uzun saatler kalabilme imkânına sahipken, kimimiz bir saat içerisinde işimizi tamamlayıp çıkmak zorunda kalıyoruz. Mutfaklar ailenin tüm bireylerinin kullandığı ve günün her saatinde içerisinde birilerini bulabileceğiniz ortak kullanım alanlarından biri. Bu nedenle dağılması ve karışması çok kolay.  Özellikle yemek yapma esnasında ve yemek sonrasında savaş alanına dönebilme ihtimali çok yüksek. Düzenli yerleşmemiş mutfaklarda bu karışıklıkların çıkabilmesi için kapsamlı bir kullanıma gerek yok, bir çorba yapmaya kalktığınızda dahi mutfak dağılabilir ve her seferinde tekrar en baştan düzeltmek gerekecektir.

Mutfak dağınıklıklarından kurtulabilmenin tek yolu, mutfağınızda kendinize göre, her malzemenin yerini iyi bildiğiniz ve her şeyin yerli yerinde olduğu bir düzen kurmaktır. Burada çoğunlukla zaman geçiren siz olduğunuz için, düzeni kendinize göre kurmanız rahat ve hızlı çalışabilmeniz açısında önemlidir. Mutfakta yer alan eşyaların yerlerini iyi biliyor olmanız ise, aradığınız malzemeyi kolaylıkla bulmanıza ve arama esnasında başka hiçbir yerin dağılmamasına yardımcı olacaktır. Mutfak dolapları belirli standartlarda üretilmektedir ve her mutfak malzemesi için özel bölmeler ve gözler yapılmıştır. Mutfağınızda bulunan malzemeleri buralara doğru yerleştirmek, yani her şeyin yerli yerinde olması mutfağınızın daha düzenli olmasını sağlayacaktır.

İşte size mutfağınızı derli toplu tutmanıza yardımcı olacak 7 öneri…

  1. Düzenli bir mutfak için mutfak dolaplarınızın içerisindeki düzen son derece önemlidir. Mutfak dolaplarınızda belki kullanırım diye aldığınız malzemeler varsa bunlardan bir an önce kurtulmalısınız. Böylelikle hem dolaplarınızda yer açılmış olur hem de işe yarayan malzemelerle çalışmış olursunuz. mutfak-1
  2. Mutfak dolaplarınızda yer alan her eşyayı mutlaka kulanım amacına göre gruplamalısınız. Ve her grubu, kendine en yakın gruplarla aynı dolaplarda tutmalısınız. Böylelikle bir o dolaba, bir bu dolaba koşmanıza gerek kalmayacaktır.
  3. Mutfakta sık kullandığınız tabak ve bardak gibi eşyaları, kolay ulaşabileceğiniz dolaplarda muhafaza etmelisiniz. Sık kullanılan dolap kapakları ve kulpları daha kolay eskiyecektir. Gerekli zamanlarda bunları değiştirdiğinizde, mutfağınız her daim yeniliğini koruyacaktır. mutfak-3
  4. Saklama kapları ve bunların sürekli kaybolan kapakları mutfak dolaplarında büyük yer tutarlar. Öncelikle kapağı kaybolmuş kaplarınız varsa bunlardan bir an önce kurtulun. Ve kapaklı olan kapları, kapakları bir yerde, kapları hemen yanında olacak şekilde yerleştirin.
  5. Tavalarınızı iç içe koyarak, tek bir dolaba yerleştirin. Ancak çizilme riskine karşılık içlerine peçete veya havlu yerleştirmek faydalı olacaktır. mutfak-4
  6. Artık mutfak dolapları için üretilmiş oldukça pratik çözümler satılmakta. Mesela mutfak dolaplarınız çok genişse ve arka kısımlara ulaşmakta zorluk çekiyorsanız raylı sistemlerden satın alın ve tüm dolabı verimli bir şekilde, dağılmadan kullanın.
  7. Mutfakları oturma odası havasından çıkarın. Mutfaklarda dekoratif süs eşyalarından mümkün olduğunca uzak durun. Sadece amacınıza yönelik, sade mutfaklar kurun.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA