Çocuk odaları için 4 dekorasyon fikri

cocuk-odasi-1

Çocuklarımız hayatımızdaki en değerli varlıklar ve yaşama sebebimiz. Yemeyip yedirdiğimiz, giymeyip giydirdiğimiz çocuklarımız her şeyin en güzeline sahip olsunlar isteriz. Evimizde en güzel odaları onlar için seçip onlara göre hazırlarız. Mutfağımızda veya oturma odamızı da eksikler olsa da önemli değil. Çocuklarımızın odası her şeyi ile tam olsun bize yeter. Elbette bunun için eşyaları alıp odaya gelişigüzel doldurmak yeterli değil. Önemli olan çocuk odalarını güzel ve kullanışlı bir şekilde dekore edebilmek. Bunun içinse bazı dekorasyon fikirlerini bilmekte fayda var.

cocuk-odasi

İşte çocuk odaları için 4 dekorasyon fikri;

  • Çocuğunuz için hazırlayacağınız oda ona huzur ve güven hissi vermeli. Bu hissi alan çocuk odasında rahat ve deliksiz bir şekilde uykuya dalabilmeli. Bunun için aydınlatmalar ve kullanılan renk tonları ona uykuyu hatırlatan şekilde dekore edilebilir. Gün içerisinde zaten odasında pek fazla zaman geçirmeyen ve evin her köşesine girip çıkan çocukların beklide odalarında geçirdikleri en uzun zaman dilimi uyku anlarıdır. Bunun için odaları uykuya göre dekore edebilirsiniz.
  • Çocuğunuz kız olsun erkek olsun hiç fark etmez ona eğlenceli bir oda hazırlayabilmelisiniz. Çocuklar şehir yaşantısında sokaklarda pek zaman geçiremezler. Ancak mutlu bir çocuk olabilmeleri için oyun oynamaya doymaları gerekir. Bunun için odalarının buna uygun olması gerekir. Onlara eğlenceli odalar tasarlayarak bu açığı kapatabilirsiniz.
  • Çocuk odaları aslında çocukların kişilik sahibi olması için atılan ilk adımlardandır. Sadece kendilerine ait özel bir alana sahip olmak onlara güven verir. Bu odaların içerisinde çocukların tüm faaliyet alanlarından küçükte olsa parçalar barındırıyor olması iyi bir fikirdir. Örneğin bir çocuk odasının hem yatak odası, hem oyun alanı hem de kütüphane olması bu odayı eğlenceli kılacaktır.
  • Eğer çocuğunuz artık belli bir yaşa gelmiş ve eğitim almaya başlamışsa, onun odasını bunu destekleyici tarzda dekore edebilirsiniz. Gizli öğrenme konusunda destekleyici olacak fikirlere yer verebilirsiniz. Örneğin dünya haritasından oluşan bir duvar onun gizli öğrenmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte fonksiyonel bir çalışma masası ders çalışma isteğini uyandıracaktır. Geniş bir pencere ve içeri sızan gün ışığı psikolojisini olumlu etkileyecek ve doğal ışık daha uzun süre ders çalışmasına olanak sunacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA