Berjerlerle dekorasyon fikirleri

Tekli koltuk olarak bilinen berjerler, aslında tekli koltuklar değildir. Çünkü tekli koltuk olarak kabul edilebilmesi için koltuk takımı ile aynı desende olup tek kişilik koltukları temsil etmesi gerekiyor.evde_berjer_ile_dekorasyon

Berjer kelimesinin anlamı pek bilinmese de herkes genellikle bu ismi kullanıyor. Berjer yani gerçek yazılışıyla “bergere” kelimesinin kökeni, Fransızca’ya dayanıyor. 18. yy’da berjerler, oturan kişilerin yüzlerini şömine ateşinden veya cereyandan korumak amaçlı olarak yapılmışlar. Eski berjer modellerinde bu kısımlarına kulak deniliyor. Türkiye’de daha çok arkası kabarık ve yüksek olup oturacak yeri geniş olan koltuk olarak karşılık bulan berjerlerle dekorasyon fikirleri oluşturulması aşamasında çok çeşitli kombinasyonlar yapılabilir.

Dekorasyonda Berjer Kullanmak

Önemli bir dekoratif ürün olarak kullanılan berjerler, özellikle İngiliz tarzı dekorasyonlarda yer alıyor.  Berjerler, kendisine has asaletleri ile tekli koltuklardan daha farklı bir hava taşıyor. Berjerlere, evinizin arzuladığınız herhangi bir köşesinde yer verebilirsiniz. Her alanda oldukça hoş ve şık köşeler yaratma potansiyelleri bulunan berjerler ile dekorasyon fikirleri konusunda önerilerimize gelince;

  • Kolçaklı ve kolçaksız modelleri ile karşımıza çıkan berjerlerinizi koyacağınız noktaların yakın bir kısmında mutlaka aydınlatma unsurlarından faydalanmanız gerekmektedir. Berjerler, üzerinde oldukça keyifli sohbetlere dalındığında veya kahvenizi yudumlarken bu konforlu köşelerin daha canlı olması için aydınlatma elemanı konulması uygun olacaktır.

    dekorasyonda_berjer_kullani

  • Berjerlere en çok salonlarda rastlanılıyor olsa da, yatak odalarında da kullanılabilirler. Klasik tarzda dekore edilmiş olan mekanlarda berjerlerinizi kullanmak istiyorsanız mekanın pencereye bakan kısmına yakın bir yere berjerlerinizi konumlandırabilirsiniz. Berjerlerinizi yerleştirdikten sonra ortalarında kalan boş kısma, sehpa koyup üzerine çiçek veya çerçeve koyarak hoş bir ambiyans yaratabilirsiniz.

    klasik_dekorasyon_berjer

  • Eğer tek renk bir berjerden yana olmayıp çiçek desenli berjerler kullanmak istiyorsanız; berjerleri kullanacağınız odanızın duvarlarını, uçuk pembe veya beyaz renge boyamak oldukça yerinde bir tercih olacaktır. Böylelikle oldukça ferah ve bir o kadarda huzurlu bir hava yaratmış olursunuz. Arzunuza göre çiçek desenli olan berjerlerinizi şık bir şifonyer ile tamamlayabilirsiniz. Yatak odaları ve salon dışında, çalışma alanlarınızda da berjere yer vererek ortamı daha konforlu ve şık bir hale dönüştürebilirsiniz.

    cicek_desenli_berjer

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA